O čem je Kubernetes?

Popravdě řečeno, Kubernetes, kontainery a vůbec celá kontinuální integrace, to jsou věci, co přicházejí do módy teprve nyní. V ČR je pár vlašťovek, co už dané technologie nasazují, a tuším průkopníkem je u nás mezinárodní korporát MSD, ale stále hodně firem jede tak nějak postaru a zjišťují, že ruční údržba a deployování kódu do produkce je stojí mnoho úsilí a peněz.

Já o těchto věcech mám nějaké základní povědomí, ale upřímně řečeno, s Kubernetes se chci teprve teď učit, a celým procesem vás provést. Není to moje pracovní věc, spíše jako rozvíjení ve volném čase, protože si myslím, že takováto technologie má budoucnost.

První věc, které jsem si všimnul je, že na správu kontajnerů je několik konkurenčních řešení. Můžeme se bavit třeba o OpenShift, Docker Swarm nebo nějaké cloudové řešení od Suse. Problém je v tom, že všechna tato řešení jsou komerční. Kubernetes se liší v tom, že ho z produkce uvolnilo Google a předalo Linux Foundation, neziskové organizaci starající se o otevřený software.

Já jsem velkým přítelem otevřeného softwaru. Ani ne tak proto, že je zdarma, ale hlavně proto, že jeho vývoj je stabilní – prostě se vám nestane to, že to nějaký z velkých bosů v korporaci zařízne, nebo vývoj posune úplně jiným směrem, a znehodnotí veškeré vaše investice do technologie.

Právě proto jsem se začal o Kubernetes zajímat.