Zas o krok dál

Tak se mi to podařilo, rozjel jsem dashboard v Kubernetes. Hodně musím poděkovat týmu AWS Minikube, kteří reagovali na mojí issue (najdete tam i způsob řešení) během jednoho dne, ale i tak to byl trošku boj.

Zjistil jsem, že nemám účet k Dashboard, a ten musím vytvořit. Kubernetes je tak trošku enterprise nástroj, takže nepředpokládejte to, že byste někde zadali “adduser martin heslo”, ale musíte vytvořit YAML soubor, který aplikujete přes kubectl, a tím vytvoříte jak uživatele, tak mu přiřadíte roli (ukázka zde)

Možná jsem to zapomněl zmínit, ale Kubernetes používá RBAC (Role Based Access Control), stejně tak jako třeba Solaris. Rozhodně v enterprise prostředích je to super věc, jenom pokud si potřebujete vytvořit jeden účet totálního admina na testování, tak je to trošku overkill.

Tak nějak neustále uvažuji, kudy dál se posunout, jestli nějaký kurz na Udemy, případně oficiální dokumentace, nebo asi ta cesta, kterou se vydám, a to je oboje – ale zase čím začít?

Rozhodně můžu říci, že naučit se Kubernetes je trošku oříšek, ono totiž není moc od koho se učit. Ani třeba na stránce Codementor.io není moc mentorů (a podle výpisu bych spíše řekl, že žádný který umí dobře). Je to poměrně nová věc, jejíž hype a růst začal před 2 lety, takže to ještě de fakto nikdo moc neumí.