Minikube na mém serveru

Tak jsem se rozhodl, že minikube z AWS odinstaluji, přišlo mi to tak trošku jako zbytečný overkill a utrácení peněz, když doma mám domácí server, který jsem před časem upgradoval (z Pentium na Core i5), a který má 16GB RAM, z většiny nevyužitých.

Odinstalování Minikube z AWS proběhlo celkem hladce, díky Terraform stačilo pustit de fakto dva příkazy, a vše se samo zlikvidovalo a odinstalovalo, tedy až na nastavení Route53, které jsem musel smazat ručně.

Instalace Minikube na můj domácí server proběhla relativně bezproblémově podle manuálu, ale přiznám se, že na začátku bylo několik věcí, kde jsem trošku váhal. Sice si můžete vybrat virtualizační platformu, která se použije (VirtualBox, KVM, atd…), ale nebylo mi jasné, co se použije v základu, a jestli budu muset nějak řešit práva, aby vše šlo spustit pod uživatelem, a ne pod rootem.

Takže standardní virtualizace je headless VirtualBox, protože můj uživatel byl už ve skupině “vboxusers”, tak jsem žádná práva řešit nemusel, vše se nainstalovalo do adresáře “~/.minikube”, který si po základní instalaci vyžádal 2GB diskového prostoru. Co jsem tak přes htop vysledoval, tak si celá virtuálka vzala 4GB RAM, což docela ujde.

Řekl bych, že celá instalace Minikube byla značně snadnější a bezproblémovější, než instalace Minikube v AWS. Ale zase chybí nějaké standardní rozšíření, jako třeba dashboard, která budu muset doinstalovat.

Naopak dobrou zprávou je, že kubectl už tak nějak bylo automaticky předkonfigurováno, takže se vlastně nemuselo nic nastavovat. Rozhodně pozitivní věc. V každém případě čtěte dále, jak bojuji s Kubernetes, rozhodně tu hodlám časem zveřejnit více zajímavých informací.