Prošel jsem Kubernetes tutoriál

Na adrese https://kubernetes.io/docs/tutorials/kubernetes-basics/ naleznete jednoduchý tutoriál na Kubernetes, nedávno jsem si ho celý prošel, vlastně to není nic moc obtížného. V tutoriálu je sice k dispozici i běhové prostředí, ale já si vše zkoušel na mé instalaci minikube.

Co mě u Kubernetes poměrně zaujalo je pár rozdílů oproti OpenShift – například chybí webové klikátko, ale to možná považuji spíše za výhodu.

Čím dál více u Kubernetes zjišťuji, že je to opravdu budoucnost provozování aplikací. Celá ta infrastruktura, kde například jste schopni provádět upgrady verzí za běhu bez výpadku apod.

Jediný problém, na který jsem tak trošku u celé nové architektury mikroservices narazil (ale to se ani tak netýká Kubernetes) je přechod na NoSQL databáze, které prostě podle mě nejsou na mnoho nasazení nijak zvlášť vhodné. 

Dále také procházení dokumentace ke Kubernetes je zajímavé, je sice k dispozici spousta tutoriálů, ale problém je, že všechny jsou tak nějak pro začátečníky, když člověk už má jisté znalosti (například Dockeru), tak si nebudete procházet vše od znovu. Takže je potřeba se zaměřit více prakticky a studovat dokumentaci podrobně jen na to, co člověk přesně potřebuje.

No uvidíme, řekl jsem si, že si obden něco nastuduji, tak schválně kam se za pár měsíců posunu.