MicroK8s, Ubuntu

To už je to zase tady? Měsíc se s měsícem sešel, a já jsem se zase rozhodl publikovat svůj progress s Kubernetes. Jak asi víte, tak jsem začínal se skriptem, který deployoval Kubernetes na jednu mašinu v AWS, ale moc to nefungovalo, a stálo mě to zbytečné peníze.

Postupně jsem se tedy přeorientoval na minikube. Ovšem i minikube má mnoho nevýhod. Jednou z nevýhod je, že vyžaduje puštěnou virtuálku, takže minikube nelze spustit v linuxové virtuále na Windows. Ano, lze pustit přímo na Windows, ale do toho se mi nechtělo jít, protože správu takovýchto věcí v prostředí Windows moc nemusím.

Zatím jsem tedy minikube provozoval na své mašině v Linuxu, ale postupem jsem díky tomu, že je to virtuálka narážel na další omezení. Například jsem měl problém rozjet různé plug-iny, CNI, a také se mi nedařilo rozjet dashboard. Uvažoval jsem co s tím.

Ovšem díky tomu, že používám Ubuntu na mě furt vyskakovala “reklama” na microk8s. Tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Microk8s je vlastně snap, ale jinak se jedná o micro verzi kubernetes, která běží přímo na Linuxu, a můžete velmi snadno zapnout různé plug-iny, či se připojit k jejím socketům.

Zatím jediná věc, na kterou jsem narazil, je fakt, že je trošku problém s přistupováním ke Kubernetes dashboard přes Chrome nebo IE kvůli self-signed certifikátu, ovšem ve Firefoxu vše funguje skvěle. Nějaké řešení to asi mít bude, ale já jsem do detailu toho zatím nešel, protože dost experimentuji s tvorbou vlastních PODů a nastavování zdrojů.

Osobně bych řekl, že už do toho začínám mírně pronikat. V příštím měsící bych se chtěl soustředit hlavně na vytváření vlastních deploymentů, provozování databází a disaster recovery, tak se těšte na další updaty.