Zážitky z konference RedHatu

Tak se mi podařilo dostat se na konferenci RedHatu, tentokrát byla v prostorách kryptoanarchystického sdružení Paralelní Polis. Toto sdružení mě tak trošku děsí, protože i koupit si tam kafe a zaplatit kartou je problém, ale v duchu jsem doufal, že se o nějaké občerstvení RedHat postará, a tak se i stalo, i když na Michellinskou hvězdu by to asi nebylo.

Na konferenci jsme si sami zkoušeli trošku hrát s OpenShiftem, a i došlo k porovnání Kubernetes a OpenShiftu. Jako OpenShift mě docela nadchnul, je to takové hrozné lego, a úplně dokonale to automatizuje CI/CD workflow.

Dost mě v přednášce zaujalo jedno téma, a to byly Operátory. Vůbec jsem do teď netušil, že něco takového v Kubernetes existuje. Hned po konferenci jsem se tedy dal do prozkoumávání, a našel jsem operátor pro MySQL v nějaké alfa verzi, a vyzkoušel.

Pokud se pídíte po tom, co je to ten operátor, tak je to vlastně takový framework, jak se starat o jednotlivé kontainery, a například jak škálovat MySQL databázi, protože to není úplně přímočaré (ostatně MySQL databázi nelze jen nastartovat ve 3 instancích, musíte nějak řešit replikaci, škálování apod.). Všechnu takovou věc, kterou byste normálně museli ručně skriptovat a řešit za vás vyřeší vlastně Operátor.

Další zajímavá věc, o které jsem se dozvěděl je jakési learningové centrum OpenShiftu – https://learn.openshift.com/ , ke kterému se chci více dostat, jakmile vniknu více do tajů Kubernetes.