Helm, PVC a další vychytávky

Tak jsem se začal učit používat Helm, což je jakýsi balíčkovací systém pro Kubernetes. Samozřejmě to hned z počátku přineslo více otázek než odpovědí. Hned po instalaci Helmu jsem se totiž vrhnul do rozchození balíčku s MySQL, a světe div se, tady jsem se zasekl.

Na čem? První věc, co mě zaskočila bylo to, že MySQL mělo PVC – Persistent Volume Claim. Holt další věc, do které jsem musel zabrousit více. Postupem času jsem zjistil, že vlastně libovolný pod si může požádat o jakési úložné místo, a Kubernetes jej bez problémů přidělí – tedy pokud máte vše nakonfigurované, a ne, automatické přidělování volume nefunguje s lokálním storage, to Kubernetes nepodporuje.

Je tedy potřeba si nakonfigurovat NFS server na Linuxu, a pak přes helm doinstalovat NFS klienta. Teprve poté je možné automaticky zprovoznit instalaci balíčku MySQL přes helm – lession learned.

Faktem je, že do takovýchto podrobností moc tutoriálů prostě na Kubernetes nejde. Na tyhle věci si už tak nějak musíte přijít sami, a různě Googlit a hledat.

Další věc, co mě zarazila u PVC je fakt, že si vůbec nejsem jistý, jak se to obnoví v případě nějaké Disaster Recovery. Pokud totiž pod požádá o nový PVC, tak ten starý nepoužijete. To se dostáváme k zpět k tomu, že si musím prostudovat Helm více do detailu, a opět se více vrátit ke Stateful sets.

Je toho kupodivu fakt hodně. Netvrdím, že by Kubernetes bylo nějak složité, ale je to fakt hodně komplexní, člověk se musí snažit pochopit vše tak nějak v souvislostech, a to zabírá čas – kort když se tomu nemůžete věnovat na 100% (práce, posilování, němčina, atd. atd.). No dávám tomu ještě pár měsíců, a doufám že postoupím dále.